Skandynawski szyk: prostota i elegancja w jednym

Czym jest skandynawski szyk?

Skandynawski szyk to styl wystroju wnętrz typowy dla krajów skandynawskich – Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem oraz harmonią ze światłem i naturą.

Cechy skandynawskiego stylu

Prostota

Skandynawski styl cechuje się prostymi formami i minimalistycznym wzornictwem. Często spotykane są gładkie powierzchnie, jasne kolory oraz niewielka ilość zdobień.

Jasność

W pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim panuje jasność i przestrzeń. Często stosuje się białe ściany oraz jasne meble, aby optycznie powiększyć pomieszczenie i zwiększyć ilość światła naturalnego.

Natura

Styl skandynawski odwołuje się do natury i krajobrazu krajów skandynawskich. Często stosuje się drewno, kamień lub wełnę, by wprowadzić naturalne elementy do wnętrza. Rośliny i kwiaty również są często obecne w skandynawskich pomieszczeniach.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim jest prostsze, niż się wydaje. Wystarczy zastosować jasne kolory, proste formy i minimalizm. Ważne, aby zachować harmonię ze światłem i naturą. Poniżej kilka podpowiedzi:

Kolory

Styl skandynawski łączy w sobie jasne, pastelowe kolory z chłodnymi, szarymi odcieniami. Biały, szary lub jasny beż to podstawowe kolory, które powinny się pojawić na ścianach, podłodze i meblach.

Drewno

Drewno to jeden z najważniejszych elementów stylu skandynawskiego. Stosuje się drewniane meble, podłogi oraz dodatki. Naturalne drewno, o jasnych odcieniach, pasuje idealnie do wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim.

Zdobienia

Minimalizm to podstawowa zasada stylu skandynawskiego. Stosuje się niewiele zdobień, zwykle w postaci geometrycznych kształtów lub prostej formy. Można wybrać kilka rodzajów dodatków i dekoracji, aby uzyskać spójny efekt, np. poduszki o kilku kolorach czy lampy ze stemplami w kształcie rurki.

Podsumowanie

Skandynawski szyk łączy w sobie prostotę, jasność i harmonię ze światłem i naturą. Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, warto zwrócić uwagę na jasne kolory, naturalne materiały oraz minimalizm. Ważne, aby zachować harmonię ze światłem i naturą, co zapewni wrażenie przestrzeni, a także wprowadzi spokój i harmonię do codziennego życia.