Wprowadzenie

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w naszych domach. Dzięki niemu możemy stworzyć nastrojowe i przytulne wnętrza. Jednym z trendów ostatnich lat są lampy i żyrandole retro, przypominające styl lat 60-tych i 70-tych. W artykule zostaną omówione najciekawsze propozycje oświetlenia retro oraz sposób, w jaki można je zastosować w naszych domach.

Lampy wiszące

Jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia retro są lampy wiszące. Mogą występować w formie pojedynczej lampy, jak i całego żyrandola. Zwykle mają metalowe lub szklane klosze, a ich kształty często są inspirowane naturą lub abstrakcyjnymi formami. Przykładem takiej lampy jest „Sputnik”, który uznawany jest za symbol designu lat 60-tych. Jeśli chodzi o kolory, najczęściej wykorzystywanymi są ciemne odcienie brązów, czerni, a także jasne kolory, takie jak żółcie czy pomarańczowe. Lampy wiszące retro doskonale odnajdują się w salonie lub w sypialni, gdzie tworzą ciepły i przytulny klimat.

Lampy stołowe

Lampy stołowe retro to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z funkcjonalności. Mogą służyć jako źródło światła oraz dekoracyjny element pokoju. Często spotykane lampy stołowe retro posiadają motywy kwiatowe, z geometrycznymi wzorami lub ze szklanymi kloszami. Miały one niewielkie rozmiary, gdyż obecnie używamy lamp podłogowych lub wbudowanych w sufit. Lampy stołowe retro to idealny akcent do biurka czy stolika nocnego.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe są coraz popularniejsze w stylowych wnętrzach. Związane z latami 60-tych i 70-tych stylistyka wykorzystuje klosze w kształcie kulek lub sześciokątów. Zastosowane są także metalowe wykończenia, miedź lub mosiądz, które kojarzą się z latami 70-tymi. Lampy podłogowe retro często są wysokie, co pozwala na zwiększenie ich efektu wizualnego. Idealnie odnajdują się w salonie lub w pokoju dziennym.

Podsumowanie

Oświetlenie retro to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują oryginalnych pomysłów na wnętrza. Lampy wiszące, stołowe czy podłogowe to tylko niektóre propozycje, które wprowadzają w pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Warto pamiętać, aby dobierać oświetlenie zgodnie z kolorystyką wnętrza, aby wprowadzić harmonię i spójność. Funky retro lighting to modny motyw, który na pewno przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi designu lat 60-tych i 70-tych.