Mid century modern to styl designu, który powstał w Ameryce Północnej w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Charakteryzował się prostotą form, minimalistycznym wzornictwem oraz wykorzystywaniem nowoczesnych materiałów. Ważnym elementem stylu Mid Century Modern była także dbałość o oświetlenie.

Jasne drewno jako ważny element stylu

Jasne drewno, takie jak dąb, buk czy jesion, było bardzo popularnym materiałem w stylu mid century. Meble i elementy dekoracyjne wykonywane z tego materiału charakteryzowały się lekkością i naturalnym wyglądem. Dlatego też jasne drewno często wykorzystywane było w oświetleniu w stylu Mid Century Modern.

Oświetlenie w stylu mid century modern

Oświetlenie było ważnym elementem stylistycznym w ramach mid century modern. Lampy, żyrandole oraz kinkiety były projektowane z myślą o minimalistycznym stylu i wykorzystywano do ich produkcji nowoczesne materiały takie jak aluminium czy szkło.

W tym stylu oprócz nowoczesności ważna była też funkcjonalność. Oświetlenie często miało regulowane ramiona, które umożliwiały dopasowanie kierunku świecenia do potrzeb użytkownika.

Jasne drewno w oświetleniu

Jasne drewno było modnym materiałem wykorzystywanym w oświetleniu w stylu mid century modern. Lekkie konstrukcje z jasnego drewna stanowiły kontrast do ciężkich, metalowych elementów lamp. Wybiera się je też ze względu na swoją trwałość i naturalny wygląd, który wpisuje się w estetykę stylu.

W tym stylu popularne było również wykorzystywanie kombinacji drewna z metalami. Na przykład drewniana podstawa lampy z aluminiowym kloszem lub metalowymi ramionami.

Oprawy wiszące

W stylu mid century modern bardzo popularne były oprawy wiszące. Stały się one prawie ikonicznym elementem tego stylu. Często były to jednopunktowe lampy wiszące z regulowaną wysokością. Wykorzystywano do nich jasne drewno lub rattan, co nadawało im lekkości i naturalnego wyglądu.