Wstęp

W dzisiejszych czasach, światło jest jednym z najważniejszych elementów w sztuce. Odpowiednie oświetlenie pomaga podkreślić szczegóły oraz ukazać całą koncepcję dzieła.

Jakie są korzyści oświetlenia obrazów?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, odpowiednie oświetlenie obrazów pozwala na uwydatnienie szczegółów oraz dramaturgię dzieła. Dodatkowo, światło pomaga stworzyć odpowiedni nastrój oraz wzmocnić kolorystykę.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia obrazów?

Rodzaj źródła światła

Przy wyborze oświetlenia obrazów, należy kierować się przede wszystkim jakością światła. Ze względu na specyfikę dzieł sztuki, zalecane jest użycie światła o neutralnej barwie. Należy unikać źródeł światła o różnej barwie, gdyż mogą one wpłynąć na percepcję kolorów obrazu.

Moc i kąt padania światła

Drugim nie mniej ważnym czynnikiem przy wyborze oświetlenia obrazów jest jego moc oraz kąt padania światła. W zależności od wielkości dzieła sztuki, należy dobrać odpowiednią moc oświetlenia, aby obraz był dobrze widoczny. Kąt padania światła natomiast powinien wynosić około 30 stopni, aby uniknąć niepotrzebnych refleksów na powierzchni obrazu.

Jakie rodzaje oświetlenia są dostępne na rynku?

Halogenowe

Halogenowe oświetlenie jest jednym z najczęściej stosowanych oświetleń do oświetlenia obrazów. Charakteryzuje się ono dużą intensywnością światła i neutralną barwą.

LED

LED to nowoczesne rozwiązanie, coraz częściej stosowane w oświetleniu obrazów. W odróżnieniu od halogenowego, LEDowe oświetlenie jest bardziej energooszczędne oraz posiada dłuższą żywotność.