Wprowadzenie

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej przestrzeni w domu, a w szczególności w salonie. Odpowiednie oświetlenie wpływa na atmosferę, funkcjonalność i styl naszego mieszkania. Pelmet lighting to jedna z opcji oświetleniowych, która może pomóc wzmocnić styl i atmosferę salonu. W tym artykule przeanalizujemy, czym jest pelmet lighting, jakie są jego zalety oraz jak je zastosować w salonie.

Czym jest pelmet lighting?

Pelmet lighting to typ oświetlenia, które montuje się na listwie pelmetowej, czyli półce umieszczonej wzdłuż górnego krawędzi ściany. Pelmet lighting składa się z taśmy LED umieszczonej za wewnętrzną krawędzią pelmetu, zasilania i kontrolera, który pozwala na regulację jasności i koloru światła. Pelmet lighting można stosować do oświetlania różnych przestrzeni, ale w szczególności nadaje się do zastosowania w salonie, w celu podkreślenia architektury pomieszczenia i stworzenia atmosfery relaksu.

Zalety pelmet lightingu

 • Podkreślenie architektury pomieszczenia

  Pelmet lighting pozwala na podkreślenie architektury pomieszczenia, w tym elementów dekoracyjnych, takich jak kolumny, belki, sufity podwieszane i inne elementy architektoniczne. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej eleganckie.

 • Zmiana nastroju i atmosfery

  Pelmet lighting pozwala na regulację jasności i kolorów światła, dzięki czemu można zmienić atmosferę pomieszczenia z relaksacyjnej na wyrazistą w zależności od potrzeb i nastroju.

 • Oszczędność miejsca

  Dzięki umieszczeniu taśmy LED za pelmetem, pelmet lighting zajmuje niewielką przestrzeń i nie zabiera cennej powierzchni pomieszczenia.

 • Efektywność energetyczna

  Taśmy LED używane do pelmet lightingu są bardzo wydajne energetycznie, co oznacza mniejsze rachunki za energię i obniżenie emisji dwutlenku węgla.

Jak zastosować pelmet lighting w salonie?

Pelmet lighting można zastosować w salonie w sposób kreatywny i funkcjonalny. Oto kilka pomysłów:

 • Oświetlenie przestrzeni wokół telewizora

  Pelmet lighting idealnie nadaje się do oświetlenia przestrzeni wokół telewizora. Dzięki temu można stworzyć bardziej relaksacyjną atmosferę podczas oglądania filmów.

 • Oświetlenie nisz i skrytek

  Pelmet lighting można zastosować do oświetlenia nisz i skrytek, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i eleganckie.

 • Oświetlenie podświetlanych półek i mebli

  Pelmet lighting może być również używany do podświetlenia półek jeśli w salonie mamy meble z takim wykończeniem. Dzięki temu it wynikniej wyrazisty styl i prowadzi do powiększenia salonu.