Wstęp

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem w naszych domach i przestrzeniach publicznych. Dlatego coraz więcej projektantów i artystów poświęca swoją uwagę projektowaniu unikalnych i interesujących lamp i żyrandoli. Jednym z najciekawszych projektantów, którzy zajmują się projektowaniem oświetlenia, jest Tom Dixon. W tym artykule omówimy, jakie produkty dla domu stworzył dla Johna Lewisa.

Kim jest Tom Dixon?

Tom Dixon to brytyjski projektant i artysta, który zajmuje się projektowaniem produktów oświetleniowych, mebli i innych przedmiotów użytkowych. Jego styl charakteryzuje się minimalistyczną estetyką i wykorzystywaniem metalu, szkła i innych surowców przemysłowych. Dixon jest uznawany za jeden z najważniejszych designerów XXI wieku i jego prace są wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie.

John Lewis

John Lewis to prawdopodobnie najbardziej znany sklep z meblami i artykułami gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii. Firma została założona w 1864 roku i od tego czasu zyskała reputację na całym świecie jako wytwórca bardzo wysokiej jakości produktów dla domu. John Lewis oferuje szeroką gamę produktów dla domu, w tym meble, dywany, zasłony, artykuły dekoracyjne i oświetlenie.

Projektowanie oświetlenia dla Johna Lewisa

Tom Dixon współpracuje z John Lewis od 2012 roku i był odpowiedzialny za projektowanie kilku linii oświetlenia dla tej firmy. Wśród nich znajdują się projekty, które zdobyły wiele nagród i zostały przyjęte z entuzjazmem przez krytyków i klientów. Oto kilka przykładów:

Melt

Melt to żyrandol, którego forma przypomina roztopioną kulę lodu. Dixon stworzył go z myślą o przypominaniu o tym, jak ciepło i światło są tworzone. Otaczająca kula osłona zrobiona jest z polerowanego metalu i tworzy interesujący efekt rozmycia światła.

Beat

Beat to linia lamp, której forma oparta jest na tradycyjnych formach azjatyckich. Lampy Beat są wykonane z mosiądzu, patynowanego brązu lub czarnego żelaza. Szczególną uwagę przykuwa piękna kształtkażdej lampy, która przyciąga uwagę jako element dekoracyjny.

Etch

Etch to seria lamp do postawienia na stole lub przyściennej. Ich kształty są inspirowane geometrią, a wykonane z cieniutkiej stali (grubość około 0,4 mm), dzięki czemu wydają się kruche i delikatne.