Wprowadzenie

Verner Panton to duński projektant wnętrz i mebli, który zrewolucjonizował świat wzornictwa na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Jego projekty wyróżniają się wyrazistymi kształtami, odważnymi kolorami i zastosowaniem innowacyjnych materiałów. Jednym z najbardziej znanych projektów Verner Panton jest wnętrze hotelu Astoria w Trondheim, które do dziś cieszy się uznaniem środowiska projektantów i miłośników designu.

Oryginalność jako filozofia projektowania

Dla Verner Panton oryginalność był jednym z kluczowych elementów filozofii projektowania. Wyznawał zasadę, że projektant musi stworzyć coś zupełnie nowego, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy i wyróżnić się na tle konkurencji. W przypadku wnętrza hotelu Astoria w Trondheim, Panton postanowił zastosować nietypowe kształty i wyraziste kolory, aby stworzyć wrażenie przestrzeni kosmicznej. Wszystkie elementy wnętrza, od mebli po oświetlenie, zostały zaprojektowane specjalnie dla tego projektu.

Ekstrawagancja i kolor jako podstawa stylu

Jednym z najważniejszych elementów stylu projektów Verner Panton jest ekstrawagancja. Projektant uwielbiał projektować elementy, które wyróżniały się na tle otoczenia i przyciągały uwagę. Jego projekty często były bardzo kolorowe i intensywne, co stanowiło dla niego źródło inspiracji. W przypadku wnętrza hotelu Astoria, Panton zastosował szeroką paletę kolorów, od jaskrawych różów i niebieskich, po intensywne odcienie zieleni i fioletu. Te intensywne kolory były bardzo odważne w swoim czasie, ale stały się symbolem stylu i odwagi w projektowaniu.

Wykorzystanie innowacyjnych materiałów

W swoich projektach, Verner Panton często korzystał z innowacyjnych materiałów, które umożliwiały mu tworzenie nietypowych kształtów i form. W przypadku wnętrza hotelu Astoria, projektant zastosował między innymi tworzywo sztuczne, stal i skórę, aby stworzyć meble o oryginalnych kształtach i formach. Duże lampy z zielonego tworzywa sztucznego, które wisiały na ścianach, stanowiły dla Panton’a swoisty znak rozpoznawczy.