Wstęp

Światło nordyckie, zwane także zorzą polarną, to jedno z najpiękniejszych zjawisk natury. Jest to zjawisko bardzo trudne do zobaczenia, ponieważ występuje tylko w okolicach biegunów. W Polsce nie jesteśmy w stanie obserwować zorzy polarnych, jednak warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego pięknego zjawiska.

Czym jest światło nordyckie?

Zorza polarna to zjawisko, które powstaje w wyniku kolizji cząstek słonecznych z ziemską atmosferą. Cząstki te emitują energię w postaci światła, którego barwa zależy od typu cząstek. Na półkuli północnej zorze polarną towarzyszy kolor zielony, a czasem również fioletowy. Na południowej – czerwony.

Dlaczego zorza polarna jest tak trudna do zobaczenia?

Zorzę polarną można zobaczyć tylko w okolicach biegunów, ponieważ tam pole magnetyczne Ziemi jest najmocniejsze. Przy dobrej pogodzie oraz braku sztucznego światła można zobaczyć ją między październikiem a marcem, głównie w godzinach wieczornych i nocnych.

Jak najlepiej zobaczyć zorzę polarną?

Najlepiej obserwować zorzę polarną w miejscach o niskiej gęstości światła, czyli w miejscach bez sztucznego oświetlenia. Idealną opcją są wakacje na północy, np. w Norwegii, Finlandii lub Szwecji. Tam można zarezerwować specjalne wycieczki, które organizowane są w celu obserwowania zorzy polarnych.