I. Kim jest Serge Mouille?

Serge Mouille był francuskim projektantem oświetlenia, urodzony 24 grudnia 1922 roku w Paryżu. Zdobył międzynarodową sławę oraz uznanie dzięki swoim innowacyjnym i niezwykle oryginalnym projektom lamp, plafonów oraz kinkietów z lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

II. Początki kariery

Mouille już w młodym wieku przejawiał zainteresowanie sztuką. Jego ojciec, który był mistrzem w rzemiośle metalowym, nauczył go pracować ze srebrą i brązem. Studiował na prestiżowej École des Arts Appliqués w Paryżu, gdzie poznał Jacques’a Adnet’a. Adnet wprowadził Mouille do awangardowej grupy projektantów i artystów, którzy zmieniali podejście do artystycznego designu w latach 50-tych i 60-tych.

III. Najbardziej znane projekty

1) The Three-Arm Floor Lamp

The Three-Arm Floor Lamp to jedna z najbardziej znanych lamp projektu Mouille’a. Zaprojektowana w 1954 roku, wykonana z brązu, trzech kocich nóżek i trzech zawieszonych kloszy z delikatnymi wycięciami, szybko stała się ikoną designu XX wieku. Widzimy ją w wielu filmach, serialach oraz projektach wnętrzarskich.

2) The Six-Arm Ceiling Light

The Six-Arm Ceiling Light to kolejne wyjątkowe dzieło Mouille’a. Zaprezentowane po raz pierwszy w 1958 roku, stało się jednym z najpopularniejszych projektów w jego karierze. Składa się z sześciu kloszy, które walcują się na końcu każdej pionowej rury. Niezwykła konstrukcja lampy pozwala na oświetlenie dużej przestrzeni przy minimalnym zużyciu energii.

IV. Etos pracy

Mouille był znany ze swojego bardzo konsekwentnego etosu pracy. Był bardzo wymagającym artystą, który poświęcał dużo czasu na dokładne dopracowanie każdej szczegółowej kwestii projektu. Zawsze dążył do minimalizacji elementów swoich projektów, aby uzyskać jak najprostszy i zarazem najlepszy efekt.