Wstęp:

Każdemu z nas zdarza się poruszać po mieście w czasie, gdy zapada zmrok. W takich sytuacjach zwracamy uwagę przede wszystkim na oświetlenie ulic i dróg. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na sygnalizacjach świetlnych pojawiają się czerwone i zielone światła?

Oświetlenie sygnalizacji świetlnej:

Czerwone i zielone światła, widoczne na sygnalizacjach świetlnych, są najważniejszymi kolorami, które informują kierowców o tym, czy powinni zatrzymać się czy mogą jechać.

Czerwone światło

Czerwone światło na sygnalizatorze oznacza, że kierowca musi zatrzymać swój pojazd. Taki kolor stosowany jest przede wszystkim wtedy, gdy jest wiele kierowców, a ruch jest bardzo intensywny. Kierujący samochodami muszą być wtedy bardzo ostrożni i uważać, aby nie powodować wypadków.

Zielone światło

Zielone światło na sygnalizatorze oznacza, że kierowca może jechać. Taki kolor stosowany jest wówczas, gdy na drodze jest mało pojazdów i ruch jest mało intensywny.

Oświetlenie zewnętrzne:

Poza oświetleniem sygnalizacji świetlnej, kolor zielony i czerwony wykorzystywany jest również w oświetleniu zewnętrznym, szczególnie w okresie świątecznym.

Oświetlenie zewnętrzne zielone:

Oświetlenie zewnętrzne w kolorze zielonym kojarzone jest przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. Wielu ludzi dekoruje swoje okna i balkony zielonymi lampkami, aby stworzyć świąteczny nastrój.

Oświetlenie zewnętrzne czerwone:

Natomiast oświetlenie zewnętrzne w kolorze czerwonym najczęściej kojarzy się z Walentynkami. Wiele osób używa czerwonych światełek, aby pokazać swojej drugiej połówce, jak bardzo ją kochają.