Wprowadzenie

Wabi sabi to japoński styl, który przypomina o pięknie prostoty oraz docenianiu niedoskonałości. W ostatnim czasie zyskał popularność na całym świecie i pojawia się w różnych dziedzinach życia, w tym w projektowaniu wnętrz. W tym artykule skupimy się na łazience utrzymanej w stylu wabi sabi i opiszemy, jak w prosty sposób można osiągnąć tę estetykę.

Czym jest wabi sabi?

Wabi sabi pochodzi ze słów wabi i sabi, które razem oznaczają piękno prostoty i niedoskonałości. Wabi odnosi się do skromności, ciszy i spokoju, a sabi to piękno wnętrza, które powstaje w wyniku upływu czasu i naturalnej erozji. W ten sposób reprezentuje ideał piękna, który nie jest doskonały, ale jest ujmujący i zachwycający.

Jak osiągnąć styl wabi sabi w łazience?

Łazienka w stylu wabi sabi to przede wszystkim minimalistyczne i funkcjonalne pomieszczenie, które emanuje spokojem i prostotą. W rogach można postawić rośliny, a na ścianach wisząć drewniane półki lub przechowywać szklane szafki. Warto sięgać do naturalnych, organicznych materiałów, takich jak drewno, kamyki, bambus lub rattan.

Drewno

Drewno to kluczowy element wabi sabi, jego natura, tekstura i kolor wprowadzają do wnętrza ciepło, a jednocześnie nadają mu delikatności. Podobnie jak inne elementy wabi sabi, drewno może mieć lekkie wgniecenia, niewielkie rysy lub nieregularne nierówności.

Kamień

Kamień to inny materiał, który znakomicie pasuje do wabi sabi. W łazience wabi sabi kamień znajdziemy w postaci umywalki, wystającej części kabiny prysznicowej lub ładnie ułożonego na podłodze.

Bambus

Bambus, który uznawany jest za jeden z uwielbianych materiałów do wabi sabi, dodaje do łazienki elementu natury. Wykorzystać możemy go np. jako wieszak na ręczniki, co pozwoli nam na wykorzystanie jednocześnie dwoch popularnych elementów wabi sabi: drewna i bambusa.

Kolory i materiały

Podstawowym kolorami dla wabi sabi jest biel, szarości i beże, jednak w towarzyszeniu może znaleźć się czerń lub zieleń. Warto postawić na połączenie kontrastów, takie jak biały kamień i ciemne drewno, stworzy to pożądany przez nas efekt naturalności.