Mesa cogumelo to potrawa, która zyskała popularność w krajach, gdzie grzyby są uważane za smaczne i wartościowe zaś w Polsce coraz częściej pojawia się w menu restauracji. W dzisiejszym artykule omówimy, czym jest mesa cogumelo, jak ją przygotować oraz jakie składniki najlepiej wykorzystać.

Czym jest mesa cogumelo?

Mesa cogumelo to danie, które pochodzi z kuchni brazylijskiej. Jest to rodzaj sosu-bazy, który składa się z grzybów, przypraw oraz innych dodatków. Mesa cogumelo najczęściej podaje się do mięsa lub ryby, ale można ją też wykorzystać jako samodzielne danie.

Jak przygotować mesa cogumelo?

Przygotowanie mesa cogumelo nie jest skomplikowane, ale wymaga kilku podstawowych składników oraz cierpliwości. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak przygotować ten smaczny sos:

 1. W pierwszej kolejności należy umyć i odsączyć grzyby – najlepiej wybrać grzyby pieczarki lub boczniaki.
 2. Następnie należy posiekać cebulę w drobną kostkę i podsmażyć ją na rozgrzanym oleju.
 3. Do cebuli dodać posiekane grzyby i dusić je, aż zaczną mięknąć. W tym momencie warto dodać również ulubione przyprawy, np. sól, pieprz, tymianek czy natkę pietruszki.
 4. Do gotowego sosu można dodać łyżkę masła, aby nadać mu dodatkowy aromat oraz połączyć smaki.
 5. Mesa cogumelo jest gotowa! Można podawać ją do ulubionego mięsa lub ryby.

Jakie składniki wykorzystać?

W mesa cogumelo można wykorzystać wiele różnych składników, w zależności od własnych upodobań i preferencji smakowych. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wykorzystywanych składników:

 • Grzyby pieczarki lub boczniaki
 • Cebula
 • Olej
 • Sól
 • Pieprz
 • Tymianek
 • Natka pietruszki
 • Masło

Mesa cogumelo to smaczna i łatwa do przygotowania potrawa, która w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jest to świetna propozycja dla miłośników grzybów oraz osób, które chcą spróbować czegoś nowego. Przepis na mesa cogumelo można modyfikować, dodając lub usuwając składniki w zależności od własnych upodobań smakowych. Zachęcamy do wypróbowania!