Czym są wiszące schody?

Wiszące schody, znane również jako schody na lince, to specyficzny rodzaj schodów, które posiadają jedną lub więcej centralnych lin, na których wspierają się stopnie. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie wizualnego efektu “przestronności”, co pozwala na zachowanie większej ilości przestrzeni w pomieszczeniu, a także na uniknięcie konieczności instalacji tradycyjnych podpór.

Korzyści wynikające z posiadania wiszących schodów

 • Atrakcyjny wygląd

  Wiszące schody są unikalne i nadają wnętrzu oryginalnego charakteru. Są one często stosowane w projektach nowoczesnych, minimalistycznych lub przemysłowych, gdzie geometryczna forma i minimalizm są na wagę złota.

 • Przestrzeń

  Ponieważ wiszące schody nie posiadają podpór, korzystając z nich możemy zaoszczędzić wiele miejsca, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu.

 • Otwarty plan

  Dzięki opcji komponowania schodów zgodnie z naszymi preferencjami, jesteśmy w stanie stworzyć bardzo otwartą przestrzeń, która sprawia, że całe pomieszczenie staje się bardziej przestronne i świetlniejsze.

 • Łatwość czyszczenia

  Wiszące schody są zwykle wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, co ułatwia utrzymywanie wnętrza w nienagannej czystości.

Proces projektowania wiszących schodów

Projektowanie wiszących schodów wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, dlatego ważne jest, aby zatrudnić profesjonalnego projektanta, który zapewni skuteczne wykorzystanie przestrzeni, efektywnie dopasuje schody do projektu mieszkaniowego lub publicznego, a także zaproponuje odpowiednie materiały.

Wybór materiału

Podczas wyboru materiałów na schody trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Powinny być one trwałe, bezpieczne oraz estetyczne. Najczęściej stosowanymi materiałami są stal nierdzewna, szkło, drewno oraz beton dekoracyjny.

Konserwacja wiszących schodów

Aby zachować trwałość wiszących schodów, konserwacja jest bardzo ważna. Takie schody potrzebują okresowego czyszczenia, przeglądu stanu uszkodzeń i wewnętrznej konserwacji, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.

Wiszące schody to nowoczesne rozwiązanie, które może nadać wnętrzu zupełnie nowe oblicze. Dzięki nim można uzyskać więcej przestrzeni, a jednocześnie utrzymać estetyczny wygląd. Przy projektowaniu schodów warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby uzyskać najlepsze efekty.