Ważność odpowiedniej wysokości oświetlenia nad stołem jadalnym

Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia dla stołu jadalnego to jedno, ale równie ważne jest dobieranie odpowiedniej wysokości. Odpowiednia wysokość oświetlenia zapewnia nie tylko odpowiednią ilość światła, ale również wpływa na estetykę całego pomieszczenia.

Wysokość lampy nad stołem jadalnym

Jakie jest wymagane minimum wysokości lampy nad stołem jadalnym? Zazwyczaj minimalna wysokość wynosi około 75 cm od powierzchni stołu do dolnej krawędzi lampy. Powinno to zapewnić odpowiednią ilość światła do pracy przy stole jadalnym oraz umożliwiać swobodną rozmowę bez uderzania głową w lampę.

Wysokość lampy a wysokość pomieszczenia

Wysokość pomieszczenia również wpływa na wysokość oświetlenia nad stołem jadalnym. W mniejszych pomieszczeniach, z sufitem na wysokości np. 2,40 m lampę należy umieścić niżej niż w większych pomieszczeniach. W przeciwnym razie oświetlenie może sprawić wrażenie zbyt zwisającej.

Należy również pamiętać, że w pomieszczeniach z podwyższonym sufitami, oświetlenie powinno być umieszczone bliżej stołu, aby zapewnić odpowiednią ilość światła.

Różne rodzaje lamp w pomieszczeniach z niskim sufitem

W pomieszczeniach z niskim sufitem najlepiej prezentują się lampy, które odbijają światło od sufitu, np. lampy kinkietowe lub oprawy punktowe na szynie. Takie oświetlenie optycznie powiększa pomieszczenie i nie zakłóca przestrzeni nad stołem.

Lampy wiszące w pomieszczeniach z wysokim sufitem

W pomieszczeniach z wysokim sufitem warto zdecydować się na lampy wiszące. Dzięki takiemu rozwiązaniu, stołowanie nabiera bardziej uroczystego charakteru.

Odpowiednia wysokość oświetlenia – estetyczny wygląd pomieszczenia

Właściwie dobrana wysokość oświetlenia wpływa na estetyczny wygląd całego pomieszczenia. W przypadku, gdy lampa jest umieszczona zbyt wysoko lub zbyt nisko, zmniejsza to wrażenie harmonii i równowagi w pomieszczeniu.

Dobierająć odpowiednią wysokość oświetlenia, warto również zwrócić uwagę na jego kształt i styl, aby idealnie wpasował się w całą aranżację stołu jadalnego i pomieszczenia.