Czym jest Zodiac Light?

Zodiac Light to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zjawisk świetlnych, które można obserwować na niebie. Jest to słaby, lecz wyraźny pas światła, który biegnie wzdłuż ekliptyki – linii, na której znajdują się wszystkie planety naszego Układu Słonecznego.

Zodiac Light często można zaobserwować na niebie tuż przed świtem lub po zachodzie słońca, kiedy to na niebie panuje ciemność, ale Słońce wciąż wpływa na atmosferę ziemi. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w okolicach równonocy wiosennej i jesiennej.

Jak powstaje Zodiac Light?

Zodiac Light powstaje w wyniku rozpraszania światła słonecznego przez kosmiczny pył. Pył kosmiczny, który znajduje się między planetami, odbija światło słoneczne w kierunku ziemi, tworząc zjawisko podobne do drogi mlecznej.

Zodiac Light jest szczególnie intensywne tam, gdzie droga mleczna znajduje się najniżej na niebie. Zjawisko to może być obserwowane tylko w miejscach o małej ilości światła sztucznego i niskim poziomie zanieczyszczeń świetlnych.

Gdzie najlepiej obserwować Zodiac Light?

Aby zaobserwować zjawisko Zodiac Light, warto udać się w miejsce, gdzie niebo jest najciemniejsze i najbardziej przejrzyste. Najlepiej obserwować Zodiac Light w miejscach o niskim poziomie zanieczyszczeń świetlnych, gdzie niebo jest wolne od zanieczyszczeń atmosferycznych.

Europejska sieć rezerwatów nocnego nieba (The Starlight Foundation) wskazuje na kilka miejsc na świecie, gdzie można najlepiej zaobserwować Zodiac Light. Należą do nich m.in. Wielki Kanion w USA, pustynia Atacama w Chile, Namib Desert w Namibii, Góry Karkonosze w Polsce, Góry Andes w Chile i Argentynie, a także Wyspy Kanaryjskie.