Wprowadzenie

Oświetlenie to ważny element każdego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane światło może wprowadzić odpowiedni nastrój, podkreślić atuty wnętrza i zwiększyć jego funkcjonalność. W tym artykule przedstawiamy podstawy wyboru lamp i sposoby ich montażu, aby pomóc Ci stworzyć idealne oświetlenie dla Twojego domu.

Jakie lampy wybrać?

Wybór lampy powinien być uzależniony od funkcji pomieszczenia oraz Twoich indywidualnych preferencji. W pokoju dziennym warto postawić na żyrandol lub lampę wiszącą, która pozwoli utworzyć punkt centralny oświetlenia. Jeśli zależy Ci na stworzeniu nastrojowej atmosfery, dobrym wyborem będą lampki stołowe lub stojące. Kuchnia i łazienka wymagają natomiast oświetlenia mocnego i jednocześnie równomiernie rozłożonego, najlepiej w formie plafonów lub opraw sufitowych.

Czym kierować się przy wyborze żyrandola?

Żyrandol to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia do salonu lub jadalni. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na jego wielkość – odpowiedni żyrandol powinien wizualnie pasować do wielkości pomieszczenia. Ważnym elementem są także materiały, z jakich wykonany jest żyrandol. Modele metalowe lub szklane pasują do nowoczesnych wnętrz, natomiast łagodniejszy efekt osiągniemy dzięki żyrandolom drewnianym lub tkaninowym.

Jak zamontować lampy wiszące?

Lampy wiszące to doskonałe rozwiązanie dla salonów, kuchni i sypialni. Ich montaż jest prosty, jednak wymaga kilku podstawowych kroków, aby zachować bezpieczeństwo. Przed montażem należy upewnić się, że punkt, w którym chcesz zawiesić lampę, jest na wysokości minimalnie 2,2 metrów. Następnie wyznacz punkt mocowania, wywierć otwór, zamontuj krawatkę i przewód, a na końcu połącz przewód z gniazdkiem.

Jakie światło wybrać?

Oprócz wyboru odpowiednich lamp, istotne jest także dobrane światła. Podczas planowania oświetlenia warto pamiętać, że światła ciepłe (2700- 3000K) będą działały relaksująco i zmysłowo, natomiast zimne (5000-6500K) pozytywnie wpłyną na percepcję kolorów i będą działały pobudzająco.

Jakie oświetlenie do kuchni?

W kuchni warto postawić na oświetlenie ledowe. Oprócz energooszczędności, posiada ono szeroki kąt świecenia, dzięki czemu równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Zastosowanie ledów pozwoli również na wprowadzenie różnorodnych kolorów i efektów, co pozytywnie wpłynie na klimat wnętrza.

Jakie oświetlenie do sypialni?

W sypialni warto postawić na oświetlenie typu ambient, które pozwoli na stworzenie romantycznego, relaksującego nastroju. Dobrym wyborem są lampki nocne, które umieszczamy na szafkach nocnych po bokach łóżka. Jednocześnie warto postawić na oświetlenie funkcyjne, np. w postaci lampki nad biurkiem lub przy lustro.=