Wstęp

Naszyjniki z drewna i żywicy to modne dodatki, które łączą w sobie naturalne piękno i nowoczesny styl. Zalety takiego naszyjnika to nie tylko oryginalny wygląd, ale także trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. W tym artykule opowiemy o procesie produkcji takiego naszyjnika, materiałach użytych do jego wykonania oraz sposobie łączenia drewna i żywicy.

Proces produkcji

Proces produkcji takiego naszyjnika składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kawałka drewna, który zostanie użyty do wykonania elementu naszyjnika. Zwykle używa się twardego drewna liściastego, takiego jak dąb, orzech czy jesion. Następnie, drewno jest ręcznie obrabiane i dopasowywane do projektu naszyjnika.

Po przygotowaniu drewna, przystępujemy do połączenia go z żywicą. Żywica jest płynnym materiałem, który po wymieszaniu z twardnikiem staje się twarde i trwałe. Żywicę można barwić na wiele kolorów, co daje możliwość indywidualnego dopasowania naszyjnika do stylizacji.

Kolejnym krokiem jest wylewanie żywicy do formy, w której znajduje się element drewniany. Po zastygnięciu żywicy, naszyjnik jest polerowany i przygotowany do użytku.

Materiały użyte do wykonania naszyjnika

Do wykonania naszyjnika z drewna i żywicy potrzebne są następujące materiały:

  • drewno liściaste (np. dąb, orzech, jesion)
  • żywica epoksydowa
  • twardnik
  • barwnik (opcjonalnie)
  • elementy do mocowania naszyjnika (np. łańcuszek, rzemyk, haczyk)

Sposób łączenia drewna i żywicy

Drewno i żywica to dwa różne materiały, dlatego ważne jest ich odpowiednie połączenie. Aby naszyjnik był trwały i odporny na uszkodzenia, drewno musi być dokładnie oszlifowane i wypoziomowane. Następnie, powierzchnia drewna jest pokrywana specjalnym, przezroczystym wypełniaczem, który ma za zadanie uszczelnić porowatą powierzchnię drewna.

Po przygotowaniu drewna, przystępujemy do połączenia go z żywicą. Przed wypełnieniem formy żywicą, drewno jest na nią nakładane, a następnie zalewane żywicą. Po wylewaniu żywicy, formę z elementem naszyjnika trzeba pozostawić do zastygnięcia. Cały proces trwa przeważnie około 24 godzin.