Art Nouveau to styl, który dominował w Europie w czasie przełomu XIX i XX wieku. Charakteryzował się on pięknymi, filigranowymi wzorami i organicznymi formami. Jednym z elementów, które stanowiły cześć dekoracji Art Nouveau, były piękne lampy z abażurami. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej tym lampom i ich historii.

Historia

Lampy z abażurami w stylu Art Nouveau pojawiły się na początku XX wieku. Zaprojektowane z myślą o niemieckiej firmie Tiffany & Co. stały się szybko bardzo popularne. Ich klosze były wykonane z ołowianych szyb dłutem rybnym, a ich wzory, inspirowane naturą, były niezwykle piękne i filigranowe.

Wkrótce lampy z abażurami w stylu Art Nouveau zyskały popularność nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie i Ameryce Północnej. Wiele firm zaczęło produkować te piękne lampy, a ich wzory stały się bardzo zróżnicowane.

Charakterystyka

Lampy z abażurami w stylu Art Nouveau charakteryzują się przede wszystkim pięknymi kloszami. Są one wykonane z różnych materiałów, od szkła przez metal po plastik. Ich wzory zawsze nawiązują do natury, wyróżniają się organicznymi kształtami i pięknymi, kolorowymi wzorami. Wiele lamp stanowi idealną dekorację, która zachwyca swoim wyglądem.

Wiele lamp z abażurami w stylu Art Nouveau ma też piękne podstawy, wykonane z kutej lub odlewanej stali, brązu, miedzi itp. Ich design również nawiązuje do natury, prezentując piękne, zwiewne kształty.

Zastosowanie

Lampy z abażurami w stylu Art Nouveau wykorzystywane są przede wszystkim do dekoracji wnętrz. Są idealnym dodatkiem do salonu, jadalni, ale również do sypialni czy korytarza. Stanowią one piękną i stylową dekorację, która nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Niektóre z lamp z abażurami w stylu Art Nouveau służą również jako oświetlenie, czy to w formie kinkiety, lampy stołowej czy sufitowej.

Lampy z abażurami w stylu Art Nouveau są również z powodzeniem wykorzystywane jako przedmioty kolekcjonerskie. Często stanowią wyróżniający się element stylowego wnętrza.

Lampy z ażurami w stylu Art Nouveau to piękne i stylowe elementy dekoracji wnętrz. Charakteryzują się pięknymi, organicznymi kształtami i misternymi, filigranowymi wzorami nawiązującymi do natury. Stanowią one idealną dekorację dla salonu, jadalni czy sypialni, ale również są z powodzeniem wykorzystywane jako oświetlenie. Ich piękno cenią również kolekcjonerzy, którzy doceniają ich wyjątkowy design i historyczne znaczenie.